Чорвачиликда идентификация тизимини такомиллаштириш: Ўзбекистон Республикасида янги чора-тадбирлар
Ўзбекистонда чорвачилик ва наслчиликда муҳим ўзгаришлар юз бермоқда. 24 август куни давлат раҳбари ушбу соҳаларда идентификация тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирларни амалга оширишга қаратилган қарорни имзолади. Бу ҳақда мамлакат Адлия вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Ҳужжатда асосий эътибор ҳайвонларни идентификация қилиш, ҳисобга олиш ва мониторинг қилишнинг янги тизимини жорий этишга қаратилган. Амалга оширишнинг биринчи босқичи 2023-2024 йилларга мўлжалланган ва республиканинг 25 та ҳудуди учун бепул бўлади. Келгусида иккинчи босқичда (2025-2026 йиллар) бу тизим республиканинг бошқа ҳудудларига ҳам ёйилади.
Дастурнинг муваффақиятли амалга оширилиши учун масъулият Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси зиммасига юклатилган. Ҳайвонларни идентификация қилиш, ҳисобга олиш ва кузатиш марказини ташкил этиш ҳужжатнинг муҳим қисмидир.
Шунингдек, ушбу туманларнинг 25 тасида чорвачилик кластерларини ташкил этиш режалаштирилган. Улар гўшт-сут маҳсулотлари ва чорва озуқаси ишлаб чиқаришдан тортиб, наслдор чорвачилик ва терини қайта ишлашгача бўлган кенг кўламли соҳаларни қамраб олади.
Янги кластерларни молиявий қўллаб-қувватлаш умумий қиймати 60 миллион доллар миқдорида кредитлар ажратиш орқали амалга оширилмоқда. Ем-хашак экинларини етиштириш учун ҳам майдон ажратилади. Бу ғалла ва пахта экин майдонларининг қисқаришига қарамай, қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга ёрдам беради.
Қабул қилинган низом солиққа оид ўзгаришларни ҳам қамраб олади. Эндиликда чорвачилик хўжаликлари томонидан ўз эҳтиёжлари учун хориждан олиб келинган наслли қорамоллар учун ҳисобланган қўшилган қиймат солиғи ветеринария қўмитасининг кафолати асосида 180 кун ичида тўланади.
Чорвачилик хўжаликларини қўллаб-қувватлаш мақсадида субсидиялар ажратилмоқда. Улар 2023-йил сентабридан 2025-йил декабригача тўланади.