Президент ҳокимларни текшириб, 240 гектар ҳудудни хорижий компанияларга беришни топширди
Етти вилоят ҳокимларининг ўз лавозимларига мувофиқлиги текширилади, чунки президентнинг сўзларига кўра, улар ўз ҳудудларида саноатни ривожлантириш вазифасини бажармаган.
Ушбу ташаббус доирасида учта ҳудуддаги махсус саноат зоналаридаги 240 гектар майдон хориж компаниялари тасарруфига ўтказилади, деб хабар берди Podrobno.uz мухбири.
Президент матбуот котиби Шерзод Асадовнинг айтишича, бугунги йиғилишда президент ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш масалаларини кўтариб, ўтган йили айрим корхоналарда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми камайганини таъкидлади.
Хусусан, Нукус, Жиззах, Бекобод, Шараф-Рашидов, Деҳқонобод, Учқўрғон ва Урганч каби вилоятларда маҳсулот ишлаб чиқаришда ўсиш кузатилмади. Президент Бош вазир Абдулла Ариповга мазкур еттита вилоят ҳокимларининг эгаллаб турган лавозимига мувофиқлиги масаласини кўриб чиқишни топширди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда саноатни ривожлантириш учун турли ҳудудларда 24 та махсус иқтисодий зоналар мавжуд. Бу ҳудудлардаги ер участкалари соддалаштирилган тартибда берилади, солиқ имтиёзлари ҳам қўлланилади.
Президент айрим вилоятлар раҳбарлари ўз ваколатларини суиистеъмол қилиш, хусусан, мавжуд ер майдонларини ўзлаштирмасдан, ўз ҳудудларида ЭИЗлар ҳудудларини кенгайтириш бўйича аризалар бериш орқали мурожаат қилаётганини таъкидлади.
Президент иқтисодий зоналарни кенгайтириш ташаббуси билан чиқишдан аввал мавжуд ерларни ўзлаштириш зарурлигини ҳам таъкидлади.
Жорий йилда Ўзбекистонда саноат зоналарини ривожлантириш бўйича эксперимент йўлга қўйилиб, Бухоро, Навоий ва Тошкент вилоятларида 240 гектар майдон аутсорсинг асосида хориж компанияларига бошқарувга берилади.
Бу ҳудудларда 309 та йирик лойиҳани амалга ошириш, 40 минг иш ўрни яратиш, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш мўлжалланган.