Туман Ўзбекистонда ҳаво қатновини тўхтатди: рейслар кечиктирилди ва йўналтирилди
Ўзбекистоннинг бир қанча аэропортларини туман қоплади, бу еса Фарғона, Наманган ва Самарқандда парвозларни қўниш ва жўнатиш билан боғлиқ вазиятни мураккаблаштирди.
Иркутскдан Фарғонага учаётган С7 Airlines авиакомпаниясининг SBI-6323 S7 Airlines рейси ёмон кўриш (туман, кўриниш — 50 метр) туфайли Наманган аэропортидаги муқобил аэродромга қўнди. 177 нафар йўловчи Фарғонага ерда олиб кетилади.
Бироқ Наманган аэропортини туман қамраб олди, кўриш 600 метргача пасайди. Самолётларнинг келишига вақтинчалик чекловлар қабул қилинди. Самарқанд халқаро аэропортида ҳам қалин туман кузатилган, кўриш масофаси 50 метрни ташкил этгани самолётларни қабул қилишда чекловларга олиб келган.
Panorama Airways авиакомпаниясининг Мадинадан Наманганга учаётган UZP-5382 рейси экипажи Наманган шаҳрида ноқулай об-ҳаво шароити (туман) туфайли Тошкентдаги муқобил аэропортга қўнди. 170 йўловчиси бўлган самолёт Тошкентга қўнди.
Соат 02:54 да Самарқанд халқаро аэропортида ҳаво кемаларининг келиши ва жўнашига қўйилган чекловлар бекор қилинди.