Президент пойтахтда «Янги авлод» махсус индустриал зонасини ташкил этиш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Президент пойтахтимизда мамлакатимизга янги ривожланиш истиқболлари ва сармоявий имкониятлар тақдим этаётган «Янги авлод» махсус индустриал зонасини ташкил этишни ратификация қилиш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Мазкур зона Янгихаёт туманида жойлашган бўлиб, 30 йил давомида мавжуд бўлиб, иштирокчиларга турли солиқ ва божхона имтиёзлари ҳамда тадбиркорлик ривожига хизмат қилувчи бошқа имтиёзларни тақдим этишни ваъда қилмоқда.
Махсус саноат зонасини бошқариш масъулияти чекланган жамият шаклида ташкил етиладиган «Янги авлод» бошқарув компанияси томонидан амалга оширилади.
Ўз инвестиция лойиҳаларини ҳудуддаги ер участкаларига жойлаштирмоқчи бўлган тадбиркорлар буни бошқарув компанияси томонидан ким ошди савдосига қўядиган «Е-аукцион» электрон савдо майдончаси орқали амалга оширишлари мумкин.
Келгуси йил охиригача махсус индустриал зонада ишга тушириладиган лойиҳаларга бир ярим миллиард долларгача бўлган сармоя жалб этилиши, мамлакат иқтисодиётига хорижий капиталнинг кириб келишига кўмаклашиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, бу 2,5 мингдан ортиқ янги иш ўринларини яратиш имконини беради, бу эса меҳнат бозоридаги вазиятни сезиларли даражада яхшилаш ва ижтимоий барқарорликни таъминлашга хизмат қилади.