Ўзбекистон Марказий банки валюта операцияларига ўзгартиришлар киритди: муҳим тушунтиришлар
Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг буйруғи билан мамлакатимизда валюта операцияларини амалга ошириш қоидаларига ўзгартиришлар киритилди.
Эндиликда ички валюта операцияларига биржа брокерлари ва инвестиция воситачилари орқали уюшган қимматли қоғозлар савдосида норезидентлар томонидан акциялар ва облигациялар (Марказий банк облигациялари бундан мустасно) савдоси билан боғлиқ пул ўтказмалари киради, лекин улар билан чекланмайди.
Янгиланган қоидаларга кўра, мижоз томонидан харид қилинган ва махсус валюта ҳисобварағига кирим қилинган чет эл валютаси, агар аввал ҳисобдан чиқарилган, лекин фойдаланилмаган ёки бошқа сабабларга кўра қайтарилган бўлса, ушбу ҳисобвараққа ҳам қайтарилиши мумкин.
Шу билан бирга, янгилик чет эл валютасини ҳисобдан чиқарилгандан кейин 3 банк иш куни ичида қайта сотиш бўйича илгари амалда бўлган қоидани истисно қилади.
Эндиликда мижозга 7 банк иш куни ичида чет эл валютасидаги маблағлардан фойдаланиш имконияти берилади, сўнгра фойдаланилмай қолса, тижорат банкига мажбурий қайта сотилмасдан, махсус валюта ҳисобварағига қайтарилиши мумкин.
Ушбу ўзгаришлар банк мижозлари томонидан хорижий валютадан янада мослашувчан фойдаланиш ва қайтаришга қаратилган бўлиб, уларга янги валюта қоидаларига мувофиқ ўз маблағларини самарали бошқариш учун қўшимча вақт беради.